Filozofa Venta Sīļa lekcija “Nāves jēga”

Ceturtdien, 29. maijā, plkst. 18:30 “Birojnīcā” Berga Bazārā notiks filozofa Venta Sīļa lekcija “Nāves jēga”.

Tas, ka reiz mēs visi mirsim, ka mūsu cilvēciskā eksistence reiz beigsies, ir banāls fakts. Kādēļ banāls? Tādēļ, ka nāvei ir grūti piešķirt kādu dziļāku jēgu – kamēr esam dzīvi, par savu nāvi mēs neko nezinām. Kā tad mums izturēties pret šo nezināmo savas eksistences faktu: baidīties, ignorēt jeb censties kaut kā izzināt?

Rietumu civilizācijas attīstības gaitā ir formulētas ļoti daudzas dažādas attieksmes pret nāvi – tās nozīme skaidrota gan reliģiskās, gan arī filozofiskās mācībās. Mainoties sabiedrībai ir mainījusies arī attieksme pret nāvi – mainījies tās attēlojums un attieksme pret to. Mūsdienu kultūrā tā parādās kā galēji pretrunīga – vienlaikus redzama un neredzama, klātesoša un izstumta. Tā ir attēlota kā tuva un tāla, kā erotiska un riebīga, kā varonīga, traģiska, intriģējoša, satraucoša, izklaidējoša un pat smieklīga. Bet vai šiem attēlojumiem var uzticēties? Cik lielā mērā tie palīdz atbildēt uz jautājumu „Ko nāve nozīmē man personiski?”

 

Vents Sīlis (36) ir Rīgas Stradiņa universitātes Humanitāro zinātņu katedras docents un Centrālās medicīnas ētikas komitejas atbildīgais sekretārs. 2001. gadā ieguvis filozofijas maģistra grādu (LU), bet 2011. gadā – socioloģijas doktora grādu (RSU). Ir gandrīz divdesmit zinātnisku publikāciju autors tādās jomās kā bioētika, filozofija un socioloģija. Kopš 2006. gada raksta publicistiskus rakstus par filozofiju un literatūru portālā “Satori.lv”, kā arī tulkojis S. Blekbērna darbu “Domā. Neatvairāms ievads filozofijā” (2007, Rīga: “Satori”).
 
Ieeja lekcijā: 7 EUR (lai pieteiktos, sekojiet šeit).
 
Lekcija pagaidām pieejama tikai klātienē. Pie tiešsaistes skatītājiem tā nonāks šī gada rudenī.