Kaspars Eihmanis: Budisms un ikdiena

Meditācijā sēdoši mūki ar gludi noskutām galvām, apzinātība prakse, atbrīve no ciešanām un stresa, tukšuma filozofija: šie ir tikai daži vārdi, kas ikdienā mums saistās ar budismu. No otras puses, uzlūkojot budismu vērīgāk, nonākam saskarsmē ar dažādām kultūrām, valodām un jēdzieniem: reliģiju, kurā nav Dieva, bet ir dievības; filozofiju, kura postulē to, ka mūsos nekur nav rodams ‘es’, kas ir nemainīgs, jo nepastāvība ir visuresoša; dzīves veidu, kurš liek domāt par savas rīcības sekām viņpus šīs dzīves.
 
Eiropas vērtību pasaulē mītošajam Latvijas iedzīvotājam lēmums beigās jāpieņem pašam. Un šo lēmumu pieņemt palīdz pragmatiskais kritērijs, proti, kas no budisma nostrādā šeit un tagad manis paša dzīvē. Bet vispirms ir vajadzīgas kādas norādes, kas ļautu orientēties ideju, vērtību un praktisko metožu bagatībā, lai budisms ikdienā spētu ienest taustāmas izmaiņas.
 
Šis ir trīs nodarbību kurss, kurā tiks aplūkotas centrālās tēmas budismā, lai pēc kursa noklausīšanās būtu iespējams orientēties dažādo budisma ideju un prakšu džungļos un izdarīt sev visnoderīgākās izvēles, lai no tā iegūtu ikdienas dzīves kvalitāte.
 
Triju lekciju kurss notiks trijos vakaros: 9., 10. un 12. oktobrī, plkst. 19.00 Latvijas Universitātes galvenajā ēkā, Raiņa bulvārī 19, 153. auditorijā.
 
Vienas lekcijas aptuvenais ilgums: 90 minūtes.
 
Pilna lekciju kursa cena, apmeklējot to klātienē: 36 EUR.
 
Klausītāji, auditorija: Ikviens, kurš vēlas labāk izprast sevi un dzīvot brīvāk un apzinātāk.
 
Par lektoru

 
Kaspars Eihmanis 13 gadus pasniedza ķīniešu valodu, Ķīnas vēsturi un filozofiju Latvijas Universitātē. Trīs gadus atpakaļ nolēma atgriezties pie savu intelektuālo un garīgo meklējumu saknēm – budistu filozofijas, uzsākot studijas Taivānas Džendži universitātes filozofijas doktorantūrā. Apgūst sanskritu, pali valodu, budistu loģiku un epistemoloģiju. Raksta disertāciju par budistu Abhidharmas apziņas filozofiju.

Lekciju saraksts

Pirmā lekcija

9. oktobrī, plkst. 19.00 Latvijas Universitātes galvenās ēkas (Raiņa bulvārī 19) 153. auditorijā.

Kur meklēt to, ko īsti Buda Šakjamuni ir mācījis. Vai vispār ir rodama budisma esence? Nelūkosimies pārāk tālu: esence kodolīgi aprakstīta 37 atmošanās faktoros: četras apzinātības iedibināšanas, četras pareizās piepūles, pieci spēki, piecas spējas, pieci spēki, septiņi atmošanās faktori, cildenais astoņposmu ceļš.

Otrā lekcija

10. oktobrī, plkst. 19.00 Latvijas Universitātes galvenās ēkas (Raiņa bulvārī 19) 153. auditorijā.

Kā saprast Budas Šakjamuni apgalvojumu “Manai mācībai ir tikai viena garša – atbrīves” un ko tas no mums pieprasa? Vai tiešām viss ir vienas vienīgas ciešanas?

“Prāts ir visu lietu priekštecis” apgalvo vien no senākajiem budistu tekstiem Dhammapada. Ko ar šo prātu iesākt?

Budistu prakses trīs pīlāri: morāli-ētiskās vadlīnijas, meditatīvas attīstības prakses un gudrība.

Trešā lekcija

12. oktobrī, plkst. 19.00 Latvijas Universitātes galvenās ēkas (Raiņa bulvārī 19) 153. auditorijā.

Mēs esam moderni un nekam neticam! Kā cilvēks, kas tic tikai neironiem un atomiem, tiek galā ar arhaiskiem priekšstatiem par karmu un to, ko budisti dēvē par “atkal-tapšanu”, ko mēs kļūdaini dēvējam par pārmiesošanos.

Ja ‘es’ nepastāv, kas tad atkal top no jauna?

Cik tālu var ielaisties budistu filozofiskajās spekulācijās un post-moderni kritiskā budisma mācības analīzē, aizmirstot par pašu primāro: laiks iet, bet es neko nedaru, lai iegrožotu pērtiķa prātu un kā zirgs auļojošās domas.