Ivars Austers: Biežākās spriešanas kļūdas – kā pazīt un nepieļaut

Kā savā profesionālajā dzīvē, tā arī privātajā ikdienā mēs nepārtraukti pieņemam lēmumus, un bieži vien tie ir balstīti dažāda veida prognozēs par līdzcilvēku uzvedību. Taču pētījumu rezultāti sociālajā psiholoģijā rāda – ne vienmēr savos minējumos un prognozēs esam precīzi. Itin bieži mēs savus lēmumus balstām stereotipos, intuitīvā statistikā un par cilvēkiem un situācijām spriežam pēc ārienes. Šī pieeja nereti izrādās neprecīza vai pat maldinoša. Bet plinte nav jāmet krūmos, ir gana daudz sistemātisku pētījumu, kuru rezultāti ir izmantojami spriedumu precizitātes uzlabošanai. Šis ir četru nodarbību kurss, kurā tiks aplūkotas konceptuāli svarīgas tēmas, lai pēc kursa noklausīšanās retāk vajadzētu teikt: “ai, bet tā taču izskatījās, viss taču par to liecināja”.
 
Lekciju kursa norise: lekcijas notiks reizi nedēļā otrdienās, sākot ar 28. novembri LU Bibliotēkas konferenču zālē, Kalpaka bulvārī 4, Rīgā.
 
Vienas lekcijas ilgums: 60-90 min.
 
Klausītāji, auditorija: ikviens, kurš vēlas izprast sevi un pieņemt efektīvākus lēmumus; cilvēki, kuri ikdienā saskaras ar informācijas analīzi.
 
Ieguvumi: dažādi ikdienā noderīgi rīki, ar kuru palīdzību identificēt maldīgos domāšanas paternus un to vietā pieņemt lēmumus, kas balstīti plašākā situācijas izvērtējumā.
 

Par lektoru
  
Ivars Austers (phD) ir profesors LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē. Doktora grādu ieguvis Stokholmas Universitātē. Specializējies tādās jomās kā sociālā psiholoģija, lēmumu pieņemšana, sociālā izziņa, cilvēku vērtības un pētījumu metodoloģija. Daudzkārt publicējies starptautiskos zinātniskos žurnālos, līdzās tam veicis pieaugušo apmācību.

Lekciju saraksts

1. lekcija. Intuitīvā statistika

Otrdien, 28. novembrī, plkst. 18.30 Latvijas Universitātes bibliotēkas konferenču zālē, Kalpaka bulvārī 4, Rīgā.
 
Ikdienā, pat nebūdami skaitliskās analīzes speciālisti, mēs domājam kategorijās “vairāk”, “mazāk”, “bieži”, “reti”. Kā tas notiek un kādas ir tipiskās kļūdas.

2. lekcija. Stereotipu spožums un posts

Otrdien, 5. decembrī, plkst. 18.30 Latvijas Universitātes bibliotēkas konferenču zālē, Kalpaka bulvārī 4, Rīgā.
 
Bez zināšanām par sociālajām grupām dzīve kļūtu traki sarežģīta – stereotipi nāk talkā. BET, tie bieži ir aplami un apmiglo racionālā saprāta daļu mūsos.

3. lekcija. Izskats un uzvedība

Otrdien, 12. decembrī, plkst. 18.30 Latvijas Universitātes bibliotēkas konferenču zālē, Kalpaka bulvārī 4, Rīgā.
 
Kas gan vēl var liecināt par mūsu iekšējo pasauli? Pētījumi rāda, ka, balstot savus secinājumus par citiem tajā, ko viņi dara, kā izskatās, viegli varam kļūdīties.

4. lekcija. Ko darīt?

Otrdien, 19. decembrī, plkst. 18.30 Birojnīcā, Berga Bazārā, Rīgā.
 
Kā tapt precīzākiem savos minējumos par citu domām, viedokļiem un nākotnes rīcību? Pēdējā desmitgadē ir notikuši virkne ar pētījumiem, kas sniedz mums pavedienus šajā virzienā – bez ezotērikas vai pārdabiskām spējām.