Ilgonis Vilks: Visuma noslēpumus šķetinot

Astronomija ir īpaši interesanta ar to, ka atrodas nepārtrauktā attīstībā. Pateicoties jaudīgiem teleskopiem, jauni atklājumi seko cits citam. Daži atklājumi nostiprina iepriekšējās atziņas, citi liek pārskatīt esošos priekšstatus un veidot jaunas teorijas. Šis kurss sniedz pārskatu par kosmisko objektu daudzveidību, patreizējo situāciju Visuma izpētē un vēl neatbildētajiem jautājumiem, kas rodas pētījumu gaitā. Tas liks arī aizdomāties par cilvēka vietu šajā pasaules ēkā.
 
Studijas šajā lekciju kursā notiks tiešsaistē. Kursa dalībnieki, saskaņā ar kursa norises grafiku, lekciju video kopā ar materiāliem lasīšanai un pašpārbaudes testiem saņems savā e-pastā skatīšanai jebkurā ērtā vietā un laikā.
 
Lekciju kursa kopējais garums: kurss sastāv no 12 lekciju video un virknes lasāmo materiālu latviešu valodā. Kurss sāksies 5. decembrī un noslēgsies 2018. gada 5. martā.
 
Vienas lekcijas garums: aptuveni 90 minūtes. Kopā ar materiālu apguvi studēšana šajā kursā nedēļā aizņems apm. 3-4 stundas. Kopā – aptuveni 40 stundas.
 
Klausītāji, auditorija: lekciju kurss veidots tā, lai būtu izprotams un uztverams bez priekšzināšanām ikvienam, kurš vēlas uzzināt vairāk par Visuma uzbūvi un darbības principiem, tādējādi labāk izprotot arī mūsu vietu tajā.
 
Ieguvumi: iepazīšanās ar jaunākajiem zinātnes atklājumiem astrofizikas jomā, plašāka izpratne par Visuma uzbūvi un darbības principiem.
 

Par lektoru
 
Ilgonis Vilks ir Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks, kurš plašākai publikai pazīstams ne tikai pateicoties savam zinātnieka darbam, bet arī spējai par zinātnes atklājumiem runāt vienkāršā un aizraujošā veidā.
 

Kā notiks studijas tiešsaistē?
 
1. Piesakies dalībai lekciju kursā, aizpildot reģistrācijas anketu.
2. Lekciju video pēc kursa noslēguma būs pieejami bez maksas. Bet reģistrēšanās kursā ir par simbolisku maksu (6.90 EUR). Par šo maksu saņemsi lekciju video savā e-pastā kopā ar materiāliem, pašpārbaudes testiem, kā arī iespēju kārtot noslēguma pārbaudes darbu un saņemt sertifikātu par kursa apgūšanu.
3. Lekciju un materiālu sūtījumus saņemsi savā e-pastā reizi nedēļa – otrdienās, sākot ar 5. decembri. Pilnu kursa grafiku atradīsi zemāk.
4. 20. februārī kopā ar kursa pēdējās lekcijas video saņemsi noslēguma pārbaudes darbu. Izpildi to līdz 5. martam. Ja pārbaudes darbs izpildīts, pareizi atbildot uz vismaz 70% jautājumu, desmit dienu laikā saņem sertifikātu par kursa apgūšanu.

Lekciju saraksts

1. LEKCIJA. NO PLAKANĀS ZEMES LĪDZ TUMŠAJAI ENERĢIJAI

Priekšstati par kosmosu gadsimtu gaitā ir piedzīvojuši dramatiskas pārvērtības. Zeme no plakanas kļuva par apaļu, tad pārvērtās par ierindas planētu pie necilas zvaigznes milzīgā zvaigžņu sistēmā. Arī šobrīd, 21. gadsimtā mēs stāvam uz paradigmu pārvērtēšanas sliekšņa.
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 5. decembrī.

2. LEKCIJA. TEORIJA PAR VISU

No kā sastāv mūsu pasaule un kādus ikdienas priekšstatus nākas upurēt moderno fizikas teoriju labā? Neliels ieskats daļiņu un antidaļiņu dzīvē, kā arī kvantu pasaules dīvainībās. Un vai tiešām iespējama teorija par visu? Stīvens Hokings domā, ka zina atbildi.
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 12. decembrī.

3. LEKCIJA. LIELAIS SPRĀDZIENS UN CITI STĀSTI

Lielais Sprādziens ir visplašāk atzītā Visuma izveidošanās teorija, kuru apstiprina daudzi novērojumu fakti. Taču par pašu Visuma sākumu drošu ziņu nav, kā arī nav skaidrības par Visuma nākotni.
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 19. decembrī.

4. LEKCIJA. ZVAIGZNES DZĪVE NO DZIMŠANAS LĪDZ PENSIJAI

Līdzīgi kā cilvēki, zvaigznes dzimst, dzīvo un mirst. Masīvajām zvaigznēm visvētrainākie ir pensijas gadi, kad tās pārvēršas par neitronu zvaigznēm, melnajiem caurumiem un citiem eksotiskiem objektiem.
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 28. decembrī.

5. LEKCIJA. GALAKTIKU ARHEOLOĢIJA

Galaktikas ir Visuma uzbūves ķieģelīši. Ir lielas un mazas galaktikas, spirālveida un eliptiskas galaktikas. Modernie teleskopi ļauj noskaidrot, ar ko tas viss savulaik ir sācies. Turklāt ieskatīšanās Visuma pagātnē ir kā ceļojums laika mašīnā.
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 4. janvārī.

6. LEKCIJA. NĀKSIES SADZĪVOT AR TUMŠO VISUMU

Lielākā daļa Visuma ir tumša, to veido tumšā matērija un tumšā enerģija. Kas par tām jau ir zināms, un kādas vēl tikai nākotnē pārbaudāmas teorijas izvirza zinātnieki?
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 9. janvārī.

7. LEKCIJA. LĪDZ VISUMA ROBEŽAI

Kā astronomi nosaka kosmiskos attālumus, un cik tālu iespējams ielūkoties Visumā? Ieskats kosmisko objektu daudzveidībā. Un kas atrodas aiz Visuma redzamās robežas?
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 16. janvārī.

8. LEKCIJA. KĀ KOSMOSS IETEKMĒ ZEMI? IZDOMA UN FAKTI

Astroloģija traktē cilvēku kā „pasaules nabu”, ap kuru griežas viss pārējais. Astroloģijas pieņēmumu kritiska analīze un fakti par to, kā kosmoss patiešām ietekmē mūsu planētu.
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 23. janvārī.

9. LEKCIJA. PASAULES GALA ASTRONOMISKIE SCENĀRIJI

2012. gadā izgāzās kārtējais pasaules gala solījums. Ko sola dažādie pareģi un kādas mūsu dzīvi ietekmējošas katastrofas patiešām var notikt kosmosā pārskatāmā nākotnē?
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 30. janvārī.

10. LEKCIJA. VAI MĒS VISUMĀ ESAM VIENI?

Līdz ar eksoplanētu atklāšanu pētījumi šajā jomā arvien vairāk pāriet no teorētiskiem pieņēmumiem uz praktiskiem secinājumiem. Kādu dzīvību meklēt kosmosā un kur? Un kas notiks, ja mēs to atradīsim?
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 6. februāri.

11. LEKCIJA. KO MUMS DARĪT KOSMOSĀ?

Cilvēki ir pabijuši uz Mēness, bet šobrīd vairāk piezemēti domā par kosmisko tūrismu. Kaut arī lidojumiem Saules sistēmā ir perspektīvas, daudz grūtāk būs spert nākamo soli un doties ceļā uz zvaigznēm.
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 13. februāri.

12. LEKCIJA. KĀ STRĀDĀ ASTRONOMI?

Mūsdienu astronoma galvenie darbarīki ir teleskops un dators. Pie kam, jo lielāks teleskops, jo tālāk iespējams ieskatīties Visumā un atklāt līdz šim neredzētas lietas. Ko un kā pēta astronomi pasaulē un tepat Latvijā?
 
Lekciju saņemsiet savā e-pastā 20. februāri.